12 izlenme 12 Ocak 2022
Bugün 2 Haziran 2020, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki “mahrem” yapılanmasına yönelik düğmeye basıldı. İstanbul merkezli iki ayrı operasyonda 118 şüphelinin yakalanması harekete geçildi. Bir diğer operasyon da Konya'dan geldi. Konya'da 5'i muvazzaf 10 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

103’Ü MUVAZZAF ASKER 123 KİŞİYE GÖZALTI KARARI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ'nün mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada; TSK içerisindeki FETÖ üyesi bazı muvazzaf askerler belirlendi. “Ankesörlü” hatlar ve büfeler üzerinden FETÖ imamlarıyla görüşme yaptığı öne sürülen 118 şüphelinin yakalanması için İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ve jandarma ekipleri iki farklı operasyon için harekete geçti.

35 İLDE EŞ ZAMANLI

TEM ekiplerince düzenlenen operasyon dosyası kapsamında 75'i muvazzaf asker biri sivil 76 şüphelinin bulunduğu öğrenildi. Aralarında biri albay, 3'ü yüzbaşı, 5‘i üsteğmen, 3‘ü teğmen, 27'si astsubay, 31'i uzman çavuş olan şüphelilerin yakalanması için 35 ilde eş zamanlı baskın düzenlendi. TEM ekiplerince koordine edilen operasyonlar saat 01.00'de başlatıldı. Muvazzaf askerlerin 52'sinin gözaltına alındığı öğrenildi. Firari şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Haber işte böyle.

15 Temmuz’dan bu yana neredeyse dört yıl geçti. Bu dört yılda mücadele adına operasyonların büyük kısmı Türk Ordusuna yönelik yapıldığı görülüyor. Gözaltına alına subay astsubay ve uzmanların yeri belli adresi belli ama neden se gözaltılar baskın şeklinde oluyor.
Peki ordu içindeki yapılanmaya yönelik olduğu söylenen bu kişiler FETÖ yapılanması içerisindeki yerleri ne?

ÇAPRAZ İLİŞKİLER
Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, bir süre önce görevden alınan TÜMAMİRAL Cihat Yaycı’nın savcılık ifadelerine ulaştı ve bu bilgileri köşe yazısıyla kamuoyu ile paylaştı. Uğuroğlu’nun paylaştığı bilgiler şöyle;

’15 TEMMUZ’DA İZİNLİ’
“Cihat Yaycı’nın Harp Akademileri Komutanlığı yargılanması kapsamında “tanık” olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifade de çok ilginç. Bazı bölümlerine dikkatinizi çekeyim. Yaycı diyor ki;“15 Temmuz 2016 tarihinde hain darbe girişimi sırasında İstanbul Yeni Levent’te bulunan, Harp Akademileri’ne bağlı Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi’nde tuğamiral rütbesiyle görev yapıyordum. Önceden ailemle de yapmış olduğumuz planlar çerçevesinde Ramazan Bayramı sonrası 8 Temmuz 2016 tarihinde 27 Temmuz 2016 tarihine kadar yıllık iznime ayrılmaya karar verdim.”

‘ERDOĞAN’LA AYNI OTELDE’
“ Bu nedenle izne ayrılarak İstanbul’dan eşimle birlikte ayrılıp Antalya ilinde eşimin ailesine ait yazlıkta tatil yapıp dinlendim. 11 Temmuz 2016 tarihinden itibaren de daha önce yer ayırttığımız, Marmaris ilçesinde bulunan Marmaris Palas Oteli’nde konaklamaya başladık.” Bu otel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da kaldığı Grand Yazıcı.Erdoğan da Yaycı ile aynı gün yani 11 Temmuz’da bu otele geliyor? Tesadüfün bu kadarına pes denir…”

‘15 TEMMUZ GECESİ DARBE GİRİŞİMİNDEN HABERDAR OLMUŞ’
“Şimdi Yaycı’nın ifadesindeki bir bölümü daha vereyim.“15 Temmuz 2016 tarihinde Marmaris ilçesinde otelde akşam yemeği sonrasında eşim ve oğlum ile birlikte çay içtiğimiz sırada tahminen saat 21.30 ila 22.00 sıralarında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nda emniyet müdürü olarak çalışan, daha önceden tanıdığım Koray Öner telefon ile beni arayarak Ankara’dan aradığını, yanında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ve Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen bulunduğunu söyleyerek ‘paşam darbe oluyor galiba’ dedi. Ben de daha önce darbe tehlikesi hakkında görüş alışverişinde bulunduğumuzdan ve bu görüşmeleri de bana telefon açan emniyet müdürü Koray Öner ile yaptığımızdan ve bu uyarımız çoğunlukla dikkate alınmadığını göz önüne alarak Koray Öner’in bana tatil yaptığım sırada şaka yaptığını zannettim.”

‘DARBE GİRİŞİMİNİN EMİR KOMUTA ZİNCİRİ İÇİNDE OLMADIĞINI BİLİYORMUŞ’
Yaycı “şaka” zannettiğini söylüyor ama ifadesinin şu bölümünde de çok çarpıcı açıklama yapıyor: “Önceden tanıştığımız, birlikte çalışma yürüttüğümüz Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Sayın Fahri Kasırga Bey’i aradım. Fahri Kasırga Bey bana, ‘Ne oluyor Paşam, hiç bir kuvvet komutanına ve Genelkurmay başkanımıza ulaşamıyoruz’ dedi. Ben de hain darbe girişimini FETÖ terör örgütü üyelerinin gerçekleştirdiğini, Bu kalkışmanın emir komuta zinciri içinde olmadığını, Bu nedenle kuvvet komutanları ile Genelkurmay Başkanı’nın derdest edilmiş olabileceğini, bundan dolayı kendilerine ulaşılamamış olabileceğini söyledim. “

‘FETÖCÜ KALKIŞMA OLDUĞUNU DA BİLİYORMUŞ’
Tedbir olarak da; Sayın Genel Sekreter’e kalkışmanın FETÖ’cü kalkışma olduğunu, Türk askerine ait olmadığını, emir komuta zinciri içinde yapılmadığını, Halka duyurulmasını, polis ve halkın kalkışmacıların önüne çıkıp direnmesi gerektiğini, Halkın direniş sırasında tamamının Türk bayrağı kullanması gerektiğini, Diğer ülkelerin 23 saat gelişmeleri izleyip kazananın tarafında yer alacakları, teşebbüsün hemen engellenmesi gerektiğini söyledim. Sayın Genel Sekreter de aynı kanaatte olduğunu söyleyerek ben telefonda iken talimatlarını vermeye başladı.”

‘DURUMU CUMHURBAŞKANLIĞI GENEL SEKRETERİNE BİLDİRMİŞ’
“Değerli okurlarım, Bunlar tarihe kalacak ve gerektiğinde arşivden çıkarılacak çok önemli ifadelerdir. Cihat Yaycı demek ki; Cumhurbaşkanının, Başbakanın, bakanların, FETÖ darbesinden haberleri yokken devleti uyaran kişiymiş… (!) Halkı sokağa davet eden Erdoğan değilmiş… (!) Genelkurmay Başkanının emir komutasında darbe olmadığını biliyormuş…(!) Ve en önemlisi Fethullah Gülen’in darbe girişimi olduğunu biliyormuş… (!)”
Şimdi aklınıza şu gelebilir: Bu kadar faydalı bir amiral neden gece yarısı cumhurbaşkanlığı kararnamesi görevden alınarak Genelkurmay emrine alınır? FETÖ davalarına ilişkin yazılarım devam edecek”.

AKIL KARIŞIYOR
Haber böyle. Geçtiğimiz gün de Deva Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi General Mehmet Dişli’nin emekliye sevk edilmesi hakkında bir yıl öncesi karar alındığını ancak bu kararın uygulanmadığını açıklamıştı. Burada sözü edilen Dişli darbe girişimin ertesi sabahı Hulusi Akar’la aynı helikoptere binip Başbakanlığa giden Dişli’dir. Abisi Şaban Dişli eski AKP Milletvekili olup şimdiki büyükelçidir. Durum bu.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ