19 izlenme 12 Ocak 2022
Erdoğan'ın "Son günlerde bazı kendini bilmezler çıkıp fethi işgal olarak tanımlamaya çalışıyorlar." sözlerinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un "Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u işgal etti" sözleri ortaya çıktı.

AĞIR GAF 'TÜRK DİYEMEDİ'
Geçtiğimiz günlerde Erdoğan İstanbul’un fethiyle ilgili eleştirilere tepki göstererek ‘Fetih özellikle gönülleri kazanmaktır. İşte Fatih'in surlardan içeri girerken Rum bayanlarının ‘başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz’ demesi işte bunun bir neticesidir’ dedi. Oysaki bu ifadede geçen Osmanlı sarığı değil, ‘TÜRK SARIĞI’ idi. Erdoğan’ın açıklaması şöyle;

‘OSMANLI SARIĞI’
* Bunlar inanın dört dörtlük cahil, cühela. Sorun bunlara bunlar fethin anlamını bilmezler. Fetih açmaktır. Fetih özellikle gönülleri kazanmaktır. Bunlar bunu bilmezler. İşte Fatih'in surlardan içeri girerken Rum bayanlarının ‘başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz’ demesi işte bunun bir neticesidir.”

‘OSMANLI  DEĞİL TÜRK’
Tarihçi Erhan Afyoncu, 28 Mayıs 2017 yılında Sabah Gazetesindeki köşesinde konuyla ilgili açıklama yapmış ve ‘Osmanlı Devleti kurulduktan sonra fethettiği bölgelerdeki halkın dinine karışmamış, onlara ibadet özgürlüğü vermişti. Bu yüzden İstanbul’da başta Grandük Notaras olmak üzere birçok Bizanslı kiliselerin birleşerek şehrin Latin işgaline geçmesi yerine Türk hakimiyetini tercih etmişti’ diyerek Türk adını vurgulamıştı. Afyoncu’nun açıklaması şöyle;

‘LATİN KÜLAHINI GÖRMEKTENSE TÜRK SARIĞINI SEÇERİZ’
“En güç koşullarda bile Ortodoksluk'tan vazgeçmeyen Bizans halkı, Latinler'e borçlu kalmaktansa Osmanlılar tarafından yönetilmeyi tercih ediyorlardı. Nitekim Gennadius'un müttefikleri arasında en başta geleni Grandük Notoras Bizanslılar'ın duygularını "Şehirde Latin külahı görmektense Türk sarığını yeğlerim" diye en veciz biçimde ifade etmişti.”

ŞİMDİ TARİH: 9 ŞUBAT 2018
Hükümetin, Türkiye Barolar Birliği ve Türk Tabipler Birliği’nin isimlerinde bulunan “Türk” ve “Türkiye” isminin kaldırılması kararına CHP'den sert tepki geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, “Türk kavramını ancak bir işgal gücü kaldırmaya kalkardı” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN'IN DERDİ NE
Haberler işte böyle... Hatırlıyorum da Nazlı Ilıcak ile Erdoğan Usta bir televizyon programında söyleşiyor. Ilıcak soruyor, Usta cevap veriyordu. Mesele nihayetinde Falih Rıfkı’nın Zeytindağı’nda anlatmak istediği ‘Türk olmak’ konusuna geliyor. Erdoğan’ın cevabı aynen şu oluyor: Bu konuşmaya gazeteci yazar Emin Çölaşan tanıktır; aşağıdaki sözleri Tayyip söylüyor : ‘Türk olma noktasında, Türk’üm demekten gocunmayan da ben Türk’üm der.’

Çölaşan şöyle devam ediyor;
“Bu cümle bir ibret belgesidir. Türk olmayı, milletimizin biricik sözcüğünü ‘gocunulacak’ bir şey gibi sunmaya kalkışıyor. Demek ki Türklüğü ancak gocunmayacak (!) olanların kullanacağı bir kimlik olarak görüyor. Türk olmayı küçümsüyor, hafife alıyor. Böyle bir olayı bugüne kadar Türk tarihi yazmadı. Bu sözleri hiç kimse söylemedi. Özellikle ‘Türklük, Türk olmak’ gibi kavramlar Tayyip’e her zaman ters geldi. Dikkat ediniz, her gün ortalama iki nutuk atan bu şahsın ağzından hiçbir gün ‘Ben Türk’üm, biz Türk’üz, Türk milleti’ gibi kavramları duyamazsınız. Onun kafasında olan, ancak geleceğini bildiği büyük tepkiler nedeniyle sık sık gündeme getirmekten çekindiği ‘Türkiyelilik’ gibi anlamsız, ne idüğü belirsiz bir kavramdır!..”

Erdoğan’a göre, sanırsınız gökyüzünde dalgalanan bayrağın adı Türk Bayrağı değil!.. Şehitlerimiz son yolculuklarına uğurlanırken tabutlarına sımsıcak sarılan bayrağın adı Türk değil! Soralım o zaman, bu devletin anayasası ‘Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen bu Anayasa, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve onun inkılap ve ilkeleri doğrultusunda; diye başlamıyor mu?

Türk olmaktan kimmiş gocunacak kim?
Ekranlarda ‘Türk’ adı kalmamış, ‘Türk’üm’ diyenler horlanıyor. ‘Ne Mutlu Türk’üm’ diyenler yalnızlaştırılıyor. Ülkeyi yönetenler millet diyor, milletim diyor ama bir türlü bu milletin adını söyleyemiyor. ‘Türk Milleti’ diyemiyor, dili varmıyor dili. Şimdi biz yanmayalım da kimler yansın, nasıl dayansın bu yürek? Hatırlıyorum da Şemdinli’de görev yaptığım yıllarda Alan karakoluna yardıma giderken aracımıza pusu kurmuşlar, yola çok güçlü mayın döşemişlerdi ve patladı. İyi ki diyorum patladı patladı da bu kulak çınlıyor yoksa kim hatırlatacak bize o yılları, yaşanılanları, şehitleri, toprağı, vatanı, bayrağı. Gömdük acıları yüreğimize kendi kendimize konuşur olduk artık…
Daha ne diyeyim…

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ