3 izlenme 23 Eylül 2021
Emekli Albay Erdal Sarızeybek son kitabı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı eserini toplumu ve gelecek nesilleri bilgilendirmek amacıyla Facebook sayfasından yayınlamaya karar verdi. Bu amaçla sarizeybekbilgi.com web adresindeki siteyi aktif hale getirdi ve ilk olarak söz konusu kitabın önsözünü yayınladı.

‘USTA ERDOĞAN’
Kitabın adında geçen ‘Usta’ son 19 yıllık Türk siyasetine yön vermiş olan Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Siyasi Tuzak’ olarak adlandırdığı olaylar ise Erdoğan’ın ’yanıldık, aldatıldık, Rabbim affetsin’ dediği Türk Ordusuna karşı kurulan Ergenekon kumpası, derken 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimi olaylarını ele alıyor.

‘TARİKAT’
Türkiye’nin hala çözemediği Fetö kumpaslarının iç yüzünü araştıran Sarızeybek, tarihin derinliklerine inerek küresel güç haline gelen Tarikat, onunla bağlantılı ABD ve İsrail ilişkilerinin bugüne kadar gün yüzüne çıkarmayan bağlantıları masaya seriyor ve çarpıcı sonuçlara ulaşıyor. İşte tarihe not düşülen olaylar, kişiler, yer ve tarihlerin yer aldığı Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak;

'FİLM AYNI'
"Şimdi bu anlatacaklarımı dinlediğinizde içinizden ‘Biz bu filmi sanki görmüştük’ diyeceksiniz. Derseniz eğer haklısınız çünkü biz bu filmi daha Özal zamanında görmüştük. Film aynı filmdi; Amerikalı için Saddam yine düşman ve zalim, Türkiye yine dost ve müttefik hem de stratejik ortak. Özal yoktu ama artık Usta vardı. Türkiye yine tüm desteğini ABD’ye verdi. Savaş kısa sürede bitirildi ve Saddam devrildi.

NEYDİ BU SAVAŞIN GEREKÇESİ?
Saddam’da var olduğu söylenen ‘kitle imha silahlarının yok edilmesi’… Peki var mıymış bu silahlar? Yokmuş. Böylesi bir küresel tehdidin olmadığı anlaşıldı ama ancak savaş bittikten sonra.

PEKİ, SADDAM DEVRİLDİ DE NE OLDU?

Irak’ta iç savaş başlatıldı. Halk etnik ve mezhepsel farklılıklar temelinde ayrıştırıldı, çatıştırıldı tıpkı İsrail’in öngördüğü gibi. Bir milyondan fazla insan yaşamını yitirdi, üç milyonu aşkın insan da yerinden yurdundan göç etmek zorunda kaldı.


ÖZAL’IN ABD’YE VERDİĞİ DESTEĞİN TÜRKİYE’YE BEDELİ AĞIR OLDU
Özal’ı bilmeyenler için sadece birinci savaşın sonuçlarını söyleyelim; Türkiye ambargo yüzünden milyarca dolar ekonomik kayba uğradı ve bu zarar hiç telafi edilmedi. ‘Postal öpücü’ Peşmerge Barzani ‘Özerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı oldu. ‘Üç beş çapulcu’ sayıları onbinleri aşan silahlı güce dönüştürüldü. Yüzbinlerce sığınmacı Türkiye’ye geldi ve PKK terör örgütüne insan kaynağı oluşturdu. Bugün Türkiye hala sorunla uğraşıyor.

USTA’NIN ABD’YE VERDİĞİ DESTEĞİN BEDELİNİ HALA ÖDÜYORUZ
İkinci savaşı biliyorsunuz zaten. 20 Şubat 2003’te başladı. Usta o gün Başbakan oldu. Sadece sonuçlarını hatırlatalım: Yine Türkiye ambargo yüzünden milyarca dolar ekonomik kayba uğradı, bu kayıp hiç telafi edilmedi. ‘Özerk’ Barzani ‘Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı oldu. Silahlı güce dönüştürülen PKK terör örgütü ise bu kez ‘siyasi bir güce’ dönüştürüldü, sandıktan çıkar oldu. Halbuki benim zamanımda halkımız pkk’nın ölüsünü bile namaz kılıp gömmezdi, şimdi yüzbinler katılıyor, kitlesel törenler yapılıyor ve bugün Türkiye hala sorunlarla uğraşıyor.

BU BİZE NEYİ GÖSTERİR
Tüm bunlar bize Türkiye’nin 91 ve 2003’te izlemiş olduğu siyasetin ABD ve İsrail’in yol haritasına hizmet etmiş olduğunu gösterir. Öyle ya bu savaşlarda kaybeden hep Türkiye, karlı çıkan ise hep ABD ve İsrail olunca başka ne diyebilirsiniz ki?

Öte yanda…
Bilindiği üzere, AKP 2002’de iktidar olmuştu. İkinci Körfez savaşının başladığı gün de Usta Başbakan olmuştu. Usta’nın önünde kendine ibret olacak nitelikte bir Özal siyasetinin sonuçları vardı.  PKK terör örgütünün silahlı gücü binlerce şehit pahasına kırılmış, Irak kuzeyindeki Hakurk alanına sıkıştırılmıştı. Sayıları taş çatlasa iki ya da üç bin civarındaydı. Örgüt çözülmüştü. Başı İmralı’da, siyasi kanadı Türkiye’de, uluslararası siyasi cephesi Avrupa’da, para kasası İsviçre’de. Örgütün yönetici kadrosu da 300 kişi olup yarısı Irak’ta yarısı da AB ülkelerindeydi. Hepsi biliniyordu.

USTA İSTESEYDİ İŞ BİTMİŞTİ
Belki en önemlisi, tüm bunlara karşılık Usta’nın elinde çok güçlü özel harekat birlikleri vardı hem poliste hem jandarmada. Bu birlikler uzun yıllar dağlarda çatışa çatışa teröristle mücadeleyi öğrenmiş, tecrübe kazanmış belki de dünyanın en etkili en seçkin özel birlikleriydi. Yani Usta bir düğmeye basıp da sahip olduğu bu güçleri, gizli saklısı olmayan bu örgüte karşı harekete geçirmiş olsaydı, bugün ne PKK olacaktı ne de HDP.

O ZAMAN İNLERİNE GİRMİŞ OLSAYDIK İŞ BİTMİŞTİ
Açık söylüyorum, bugün ‘inlerine gireceğiz, inlerine gireceğiz’ diyerek kararlılıkla hem Fetö’nün hem de PKK terör örgütünün üzerine giden Usta, daha Başbakan olduğu gün elinde hiçbir iktidarın sahip olmadığı kadar büyük bir güç var iken bunu yapmış olsaydı, inanın bu iş bitmişti. Hem de kökten bitmişti.

 Geriye Atatürk’ten sonra yarım kalmış Cumhuriyet devrimleri tamamlamak kalıyordu ki sahip olduğu kaynaklarıyla Türkiye için bu iş çok kolaydı. Ama Usta bunu yapmadı. Düğmeye basmadı, güçlerimizi harekete geçirmedi. Tıpkı 12 Nisan 2007’de Türk Ordusuna sınır ötesi hareket yetkisi vermediği gibi. Tıpkı 21 Ekim 2007’de Dağlıca baskını sonrası harekete geçmediği gibi.

Peki Usta harekete geçmeyince ne oldu?

Usta’nın verdiği destekle Irak dizayn edildi. ABD için o vakitler Saddam hep düşmandı. Türkiye ise hep dosttu. Şimdi ise Saddam yok artık Esad var. Yani sürecin bir devamı olarak önce Irak saf dışı edildi. Derken iş Suriye’nin kapısına dayandı.

AYNI OYUN BUGÜN SURİYE’DE OYNANIYOR
Burada göreceğiniz resim aynı resim, plan aynı plan. Sadece ülke değişti. Irak gitti Suriye geldi. ABD yine stratejik ortak. ‘Dostum Esad’ artık Zalim Esed. Başlangıçta Suriye bir devlet idi tıpkı zamanında Irak’ın olduğu gibi. O da iç savaşa sürüklendi tıpkı Irak gibi. Suriye’de göç yoktu ama şimdi milyonlarca insan göçte. Suriye’de insanlar ölmüyordu şimdi yüzbinlerce insan yaşamını yitirdi hala yitiriyor. Irak’ta içsavaşı tetikleyen Çekiç Güç’tü, şimdi aynı vazifeyi IŞİD görüyor...

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ