20 izlenme 12 Ocak 2022
Emekli Albay Erdal Sarızeybek son kitabı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı eserini toplumu ve gelecek nesilleri bilgilendirmek amacıyla Facebook sayfasından yayınlamaya karar verdi. Bu amaçla sarizeybekbilgi.com web adresindeki siteyi aktif hale getirdi ve ilk olarak söz konusu kitabın önsözünü yayınladı.

‘USTA ERDOĞAN’
Kitabın adında geçen ‘Usta’ son 19 yıllık Türk siyasetine yön vermiş olan Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Siyasi Tuzak’ olarak adlandırdığı olaylar ise Erdoğan’ın ’yanıldık, aldatıldık, Rabbim affetsin’ dediği Türk Ordusuna karşı kurulan Ergenekon kumpası, derken 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimi olaylarını ele alıyor.

‘TARİKAT’

Türkiye’nin hala çözemediği Fetö kumpaslarının iç yüzünü araştıran Sarızeybek, tarihin derinliklerine inerek küresel güç haline gelen Tarikat, onunla bağlantılı ABD ve İsrail ilişkilerinin bugüne kadar gün yüzüne çıkarmayan bağlantıları masaya seriyor ve çarpıcı sonuçlara ulaşıyor. İşte tarihe not düşülen olaylar, kişiler, yer ve tarihlerin yer aldığı Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak;

'ÖZAL'IN YOLUNDA BİR ERDOĞAN'
"ABD ve Çekiç Gücün bölgemizde ne yapamaya çalıştığını yakından görmüş olan bu gözler, Türk Ordusuna karşı 1989 Körfez kriziyle düğmeye basılmış olduğunu da görebiliyor. Zincirleme giden olaylar birbiri ardına peş peşe sıralandığında, 91 Körfez savaşı nasıl ki ABD için bir dönüm noktası ise, Türk Ordusunu hedef alan kumpaslar açısından 2002 Körfez krizinin bir dönüm noktası olduğunu söyleyebiliriz.

ECEVİT ABD HAREKATINA KARŞIYDI

Kriz başladığında, Türkiye’de üçlü koalisyon vardı. Başbakan Bülent Ecevit ABD’nin Irak savaşına karşıydı. Türkiye’nin destek vermeyeceğini açıkça söylüyordu. Genelkurmay Başkanlığı da aynı görüşteydi. Devletin zirvesi olası bir Irak savaşında, ABD’ye destek verilmesinden yana değildi. Kaldı ki dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kıvrıkoğlu tarafından bu duruş net bir şekilde ifade edilmişti.

TÜRK ORDUSU ABD HAREKATINA KARŞIYDI

Katar Emiri Halife ElTani’nin onuruna düzenlenen, 25 Aralık 2001, akşam yemeğinde Ecevit Genelkurmay Başkanı Org. Kıvrıkoğlu ile görüşmüş, ABD’nin Irak’a müdahalesi ve doğabilecek sonuçlarının ne olduğunu sorduğunda Kıvrıkoğlu’nun verdiği yanıt aynen şöyleydi;

‘ABD’nin müdahalesi halinde Kuzey Irak’ta bir Kürt Devleti gündeme gelebilir. Böyle bir şeyi hazmedemeyiz. Türkiye buna kayıtsız kalamaz. Irak zaten fiilen üçe ayrılmış durumda. Irak’ın resmen üçe ayrılmasını Türkiye, Rusya, İran, Suriye, kısaca tüm Araplar kabullenemez. Arap topraklarında etnik başka bir ülkenin kurulmasını kimse hazmedemez’.

Yani Genelkurmay, ABD’nin Irak’a müdahalesiyle ortaya çıkması güçlü bir olasılık olan bir Kürt devletini Türkiye’ye yönelik bir tehdit olarak algılıyordu. Bu tehdit algısını ne denli isabetli olduğunu zaten Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın 2007 yılında yaptığı açıklamadan biliyoruz.

ÇANDAR, ECEVİT VARKEN ABD HAREKAT YAPAMAZ DEMİŞTİ

Öte yanda gazeteci Cengiz Çandar daha krizin bir yıl öncesinde ABD’nin bu harekatı yapabilmesi için Ecevit iktidardan düşürülmesi gerektiğini ilan etmişti. Böylesi bir süreçte, durup dururken, Bahçeli’nin erken seçim çıkışıyla erkene seçime gidildi. Tıpkı Çandar’ın dediği gibi Ecevit Hükümeti gitti ve AKP’nin iktidar oldu. Zaten Usta’nın Başbakan olduğu gün ABD savaşı başlattı. Şimdi Ecevit, erken seçimler ve AKP. Bu zincirleme giden olaylar serisinin Körfez kriziyle bağlantılı olduğunu artık görebiliyoruz.

ÇUVAL VAKASI KUMPASIN SİNYALİDİR

İşte Türk Ordusunun siyaset ve yargın hedefine çekilme süreci böyle başladı. Önce 4 Temmuz 2003 çuval vakası. Akabinde Irak’a sınır ötesi harekat kararının alınması. Ama Barzani karşı çıkınca, bu karardan vazgeçilişi. Ardından Cumhurbaşkanı Gül’ün imzaladığı söylenen gizli anlaşma. Ajanslara göre ABD’ye Türkiye’nin Irak kuzeyine müdahale etmeyeceği garantisi verilmişti.

MESELE ASKERİ VESAYET MESELESİ DEĞİL, ORDUYU KAPIKULU YAPMAK MESELESİ

Şimdi ABD’ye yeşil ışık yakan Usta iktidarıyla, bu siyasete dik duruş gösteren Genelkurmay arasındaki çelişkiyi görebiliyoruz. Tesadüf bu ya, ‘askeri vesayet’ tartışması da bu sürece denk düştü. 

Düşününüz daha dün ,24 Eylül 2019, kumpasın ateşli savunucularından biri olan Akp’nin eski vekili Şamil Tayyar ‘1 Temmuz 2008 tarihli Ergenekon operasyonu olmasaydı Adalet ve Kalkınma Partisi diye bir parti yoktu' diyor. Bu bize Türk Ordusunun hem küresel proje sahipleri açısından hem de siyasi iktidar tarafından hedef alınmış olduğunu gösteriyor.

SİYASİ HEDEFİ OLMAYAN ASKERİ HAREKAT OLUR MU

91 Körfez savaşında Türk Ordusunu Irak’a göndermek isteyen Özal, vazifenin gereği olarak yazılı siyasi direktif vermeyince, komuta kademesinden tepki görmüş. Hatta dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay istifa etmişti. 

Alın bunu getirin bugüne. Türk Ordusu şimdi Suriye’ye gönderiliyor ama ortada bilinen bir siyasi direktif yine yok. Usta, siyasi hedef olarak ‘Suriye’nin toprak bütünlüğü’ diyor ama Türk Ordusuna verilen muhaliflerle(ÖSO) müşterek harekat vazifesi, bu direktifle çelişiyor. Dolayısıyla buradan Usta’nın Türk Ordusu üzerinde tek yetkili olma arzusunu anlayabiliyoruz.

BİR DEVLET KENDİ ORDUSUNA NASIL KUMPAS KURAR

İşin düğümü de bu zaten. Eğer ki komuta kademesi Usta gibi düşünmüyorsa ne olacak, izlenen Suriye politikasının Türkiye’nin ulusal çıkarlarıyla örtüşmediğini ileri sürerek harekata karşı çıkarsa ne olacak? Bu da bizi yeniden Kod Ergenekon soruşturmasının perde arkasına götürüyor. 

USTA 17/25 KUMPASINA DÜŞMESEYDİ, KOD ERGENEKON HİÇ BİTMEYECEKTİ

Bu noktada insan aklı doğal olarak küresel destekli siyasi yargı eliyle sonuç alınamayacağı ortaya çıkınca, ‘siyasi iktidarın toplum nezdinde ve hukuk karşısında altından kalkamayacağı bir yük’ altına düştüğünü ve bunun bir sonucu olarak siyasi bir çöküşle karşı karşıya bulunduğunu düşünmeye başlıyor. Bu düşünce aynı zamanda insan aklını ‘17/25 kumpası açığa çıkmamış olsaydı Türk Ordusuna karşı kumpas devam edecekti sonucuna ulaştırıyor…

Erdal Sarızeybek

Usta'nın Göremediği Siyasi Tuzak

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ