3 izlenme 23 Eylül 2021
Emekli Albay Erdal Sarızeybek son kitabı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı eserini toplumu ve gelecek nesilleri bilgilendirmek amacıyla Facebook sayfasından yayınlamaya karar verdi. Bu amaçla sarizeybekbilgi.com web adresindeki siteyi aktif hale getirdi ve ilk olarak söz konusu kitabın önsözünü yayınladı.

‘USTA ERDOĞAN’
Kitabın adında geçen ‘Usta’ son 19 yıllık Türk siyasetine yön vermiş olan Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Siyasi Tuzak’ olarak adlandırdığı olaylar ise Erdoğan’ın ’yanıldık, aldatıldık, Rabbim affetsin’ dediği Türk Ordusuna karşı kurulan Ergenekon kumpası, derken 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimi olaylarını ele alıyor.

‘TARİKAT’
Türkiye’nin hala çözemediği Fetö kumpaslarının iç yüzünü araştıran Sarızeybek, tarihin derinliklerine inerek küresel güç haline gelen Tarikat, onunla bağlantılı ABD ve İsrail ilişkilerinin bugüne kadar gün yüzüne çıkarmayan bağlantıları masaya seriyor ve çarpıcı sonuçlara ulaşıyor. İşte tarihe not düşülen olaylar, kişiler, yer ve tarihlerin yer aldığı Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak;

HAKKINDA DAVA AÇILMAYAN İKİ ÖRGÜT: FETÖ VE PKK

15 Temmuz kalkışmasını önleyemeyen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar şimdi kalkışmayı önleyemeyen hükümetin Milli Savunma Bakanı oldu. Emekli olanlar hariç komuta heyetinin tepe kadrosu hala görevde hatta bir üst makama getirildi. Haklarında açılmış tek bir soruşturma dahi yok. Kalkışmayı zamanında haber alıp Hükümeti zamanında uyaramayan Milli İstihbarat Müsteşarı da hala yerli yerinde duruyor tıpkı kabine üyeleri gibi.

ÖRGÜTÜN TAVANDAKİ KRİPTO HÜCRELERİ ORTADA YOK
15 Temmuz’dan bugüne üç yıl geçti. Yargılamaların kimi bitti kimi ise sürüyor. Ama kim bu Fetö hücresi, kalkışmayı planlayan, tezgahlayan, harekete geçiren tıpkı Usta’nın dediği bu üç katlı çetenin ün üst katına çöreklenmiş ve Türk Ordusun yönetim kadrosuna sızdırılmış bu ihanet hücresi kim? Türkiye bunu hala bilmiyor. Bunda medyanın payı büyük olsa da Usta’nın da payı büyük olmalı demiştim çünkü banka faiz oranlarından insanların kaç çocuk yapması gerektiğine kadar her alanda konuşan Usta, iş bu Fetö hücrelerine gelince nedense konuşmuyor. ‘Fetö hain’ diyor, ‘bunlar çete’ diyor ama iş kalkışmayı yapan ve çete dediği bu yapının en üst katına çöreklenmiş bu hücreye gelince, isim vermiyor.

TOPLUM GELECEKTEN ENDİŞELİ
Hal böyle olunca toplum endişeli. Bir şeyler döndüğünü hissediyor, anlıyor ama devletin zirvesi kalkışmanın üstüne örtülmüş perdeyi açmayınca göremiyor. Göremeyince de endişesi sürüyor. Aslında bu endişenin kaynağında sadece bu kalkışmanın hala koruyabildiği gizemi yatmıyor. 15 Temmuz’la ilgili sorular kendine bir cevap bulamadığı için gelecekten duyulan endişe yatıyor, ‘bundan sonra başımıza ne gelecek’ diyen bir endişe.

DAVA DAĞILDI, OLAYLAR ARASINDA BAĞLANTI KURMADILAR
Bu noktada toplum sabırla yargılama sürecinden çıkması gereken sonucu bekliyor. Özellikle de kalkışmayı planlayan tepe yani en üst kattaki ihanet çetesinin açıklanmasını bekliyor ama yargı kilitlenmiş! Her ilde ayrı ayrı davalar görülüyor. Anadolu’daki yargılamaları ise bir çırpıda ‘müebbet müebbet’ deyip bitirdiler bile. Bu yargılama şekliyle toplumun aradığı sorular bir cevap bulabilir mi derseniz. Hayır bulamaz. 

Bu yargıya şu soruyu soralım: ‘44 polis şehidimizle harekat merkezinden çekilen o üç mesaj arasındaki bağı çözdünüz mü siz? Malatya Ordu Komutanı ile Genelkurmay harekat merkezi arasındaki bağı çözdünüz mü siz? Nasıl çözebileceksiniz ki Ankara’daki dava ayrı yürüyor, Malatya’daki dava ayrı yürüyor. Muğla’daki dava ayrı yürüyor, Genelkurmay karargahındaki dava ayrı yürüyor. Böyle nasıl çözebilirsiniz ki?

İşin en ağır trajedisi ise…
Bu tespitler bir yana, bugün bu ülkede ne Fetö’ye ne de PKK terör örgütüne karşı açılmış bir çatı dava olmayışıdır. Evet, yanlış duymadınız. Doğrudur bu iki örgüte karşı açılmış bir çatı dava yoktur. Görüyorsunuz işte asker ayrı yargılanıyor, sivil ayrı yargılanıyor. Üstelik yargılanan asker de her ilde ayrı ayrı yargılanıyor. Memleketin en akıllısı siz olsanız da bu davalar arasındaki bağlantıyı kurmanız mümkün değil! 

Çünkü yargılamalar kişiler üzerinden gidiyor, örgüt üzerinden gitmiyor. Her kişi işlediği iddia edilen suçtan tek başına yargılanıyor, örgüt olarak değil! Hep birlikte görüyoruz işte Boydaklar ayrı yargılanıyor, imamlar ayrı, F Tipi ayrı.

FETÖ HAKKINDA AÇILMIŞ ÇATI DAVA YOK
Hepsi bir çatı altında toplanmadan ve birbirileri arasındaki bağ ortaya çıkarılmadan bu örgütün ne olduğunu çözülebilir mi? Kaldı ki bile bile bu yargılama usulü seçildiğine göre, büyük resmin belki de görülmesi istenmiyor. Ama iş Türk Ordusuna gelince böyle yapmamışlardı. Kod Ergenekon demişler, tüm asker ve sivil kişileri Silivri’ye göndermişlerdi. Tek bir çatı dava altında hepsini yargılamışlardı. Peki bu Fetö için, bu PKK için tıpkısının aynısı neden yapılmadı, neden hala yapılmıyor?

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ HAKKINDA AÇILMIŞ ÇATI DAVA YOK
Öte yanda, PKK terör örgütü hakkında açılmış bir dava bile yok, dedim. Doğrudur. Bugüne kadar açılmış olan davaların hepsi kişilere yönelik bireysel suçlar, bireyler yargılanıyor ama örgüt tüm ayaklarıyla birlikte yargılanmıyor. Allah aşkına örgütbaşı Öcalan nasıl yargılandı? Bir tek kendisi yargılandı. Bir tek ona ceza verildi, örgüte değil! Böylece gözlerine perde çekilen toplum bir bütün halinde ne Fetö’yü görebildi ne de PKK’yı.

Bu madalyonun bir yüzü, bir de öbür yüzü var…

Nasıl ki bir zamanlar Kod Ergenekon kumpas soruşturmasını eleştirenler ‘Ergenekoncu’ denilerek takibata maruz kaldıysa, şimdi bırakın eleştirmeyi, ‘niye engellenmedi bu kalkışma, neden zamanında gereken tedbirler alınmadı’ diyerek vakayı sorgulayan düşünceler bile soruşturmaya uğrayabiliyor. Daha ötesi hep aynı medya üzerinden hedef gösterilebiliyor.

Diyeceğim o ki Fetö’nün askeri kanadı denilerek açılan bu yüzlerce davalar birleştirilmeden, asker sivil ne olursa olsun hepsi tek bir örgüt çatısı altında toplanmadan, bu ülkede hiç kimse 15 Temmuz’da ne olduğunu bilemez. Bu hem bir trajedidir hem de bize silahlı ayağın Türkiye’deki siyasi ayak tarafından nasıl himaye gördüğünü ortaya çıkaran güçlü bir kanıttır.  Ama istenirse çözülür bu işler çözülür...

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ