30 izlenme 12 Ocak 2022
TARİH: 5 HAZİRAN 2020
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), dün gece yarısına doğru yaptığı açıklamada, İdlib'de bir askerin şehit olduğunu, iki askerin de yaralandığını duyurdu. Saldırıda Samsunlu Piyade Uzman Onbaşı Ercan Zengin'in şehit olduğu bildirildi.

İŞ DEĞİŞİYOR
Konuyla ilgili Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, terör örgütü YPG’nin Suriye’nin Deyrizor bölgesinde güvenlik elemanı olarak kullanmak için 10 bin kişi topladığını belirtti. YPG’nin özerklik hazırlığında olduğuna, terör örgütü El Kaide’nin de İdlib’de toplandığına dikkat çeken Yavuz, Türkiye’nin Suriye’de bütünlüğü sağlayacak adımlar atması gerektiğini aksi taktirde ciddi problemlerle karşılaşabileceğini vurguladı.

‘ABD FIRAT’IN DOĞUSUNDA DEVLET KURUYOR’
“ Türkiye’nin de Esad’ı düşman olarak görmesinin sonucu olarak Fırat’ın doğusunda bir devletçik inşasına devam ediyor. Orada bir koridor kurduk ama koridorun güneyinde bu hayat devam ediyor. Görmemiz gereken konu bu. Artık Kürt bölgesinin özerklik kazanacağı görünüyor”.

‘FIRAT’IN DOĞUSU BARZANİ İLE BİRLEŞEBİLİR’
“Suriye’nin kuzeyinde Kürtler bir bölgede, Sünni Araplar bir başka bölgede 3 parçalı bir yapı doğabilir. Bunu Türkiye de, Suriye de kabul etmek zorunda kalabilir. Birlik olmazsa eğer Suriye devletinin yaşaması mümkün değil. Ancak burada büyük tehlike, buranın kuzey Irak’la önümüzdeki dönemde birleşmesi. Bu birleşme işin doğası gereği Türkiye’ye doğru genleşme potansiyelini içinde taşır. Türkiye’nin adımlarını buna göre atması lazım. Ama Türkiye pek fazla böyle adım atmıyor.”

‘TÜRKİYE SURİYE DEVLETİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPMALI’
“Ama şu anda ABD’nin oradaki yapılanması Türkiye’nin mevcut rejimle görüşmek istememesinden kaynaklı sorunları doğuruyor ve önümüze getirip koyuyor. Sorun burada bu. Biz eğer Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayıcı adımlar atmazsak, sadece toprak bütünlüğünü değil merkezi bir egemenliği hakim kılacak bir siyasi yapıyı ortaya koymazsak YPG’nin özerkliği gerçekleşir. Gerçekleştikten sonra da rıza gösterebiliriz. Suriye’nin parçalanması sonucunu doğurur. “diye konuştu.

MEGRİ MEGRİ GÖLGESİNDE ERDOĞAN VE TÜRK ORDUSU
Konuyla ilgili olarak Erdal Sarızeybek durumu değerlendirdi ve şu açıklamayı yaptı: ‘Düşünsenize 74 askerimizi şehit eden Osman Öcalan TRT’ye çıkarılıyor, Genelkurmay’dan hiç ses çıkmıyor. Yani şimdi Genelkurmay şehit düşmüş askerinin hakkını bile arayamıyor, koruyamıyor, harekete geçemiyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Usta ile hudut karakoluna gidiyor. Tatlıses karakolda şov yapıyor. Şarkılarla türkülerle Türk Ordusunun Suriye’deki gizli olması gereken harekat hedeflerini açıklıyor, Menbiç diyor, Fırat’ın doğusu diyor. 

Bu Tatlıses, Erdoğan Diyarbakır’da Barzani’yi kucaklarken ‘Megri Megri’ çığlıkları atan Tatlıses’tir ve şimdi Akar da ona eşlik etmektedir. Düşünsenize AKP iktidara geldiğinde Fırat’ın doğusunda terör örgütü yoktu. 18 yıldır izlenen yanlış siyaset sonucu örgüt, Barzani bölgesinden geldi, Fırat’ı aştı, yerel yönetimleri ele geçirdi ve şimdi özerk oluyor, Barzani ile de birleşmesi an meselesi…

BOP’UN HEDEFİ: ‘ANADOLU İLE ASYA’NIN BAĞINI KESEBİLMEK’
ABD’nin hedefi Türkiye’nin hem insan hem de ekonomik kaynaklarının yönetimini ele geçirmek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da özerk yönetimler yoluyla Asya ile bağını kesmek ki bu noktada Rusya ile işbirliği içinde. Bu yönetimleri Barzani ve şimdi de Suriye’deki PKK özerk yönetimleriyle birleştirip gelecekteki Büyük Kürdistan’ı kurmak yoluyla İsrail’in tam güvenliğini sağlamak. Türkiye’yi böylece ele geçirip parçalamak. Eğer ki siz mevcut anayasayı değiştirip yerel yönetimlerine özerklik hatta eyalet kurulabilmesine giden yolu açarsanız, bir de buna herkese ana dilde eğitimi ekleyip resmi dil Türkçe’yi de kaldırırsanız her şey kendiliğinden olur.

Peki böyle giderse yarın ne olur?..

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ